چرا هپاتیت ؟

هپاتیت به مشکل التهابی کبد اشاره دارد. این بیماری عموماً توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می شود، اما دلایل دیگری از هپاتیت نیز وجود دارد.این موارد شامل هپاتیت خودایمنی و هپاتیتی است که به عنوان نتیجه ثانویه داروها، مواد مخدر، سموم و الکل رخ می دهد.

هپاتیت به مشکل التهابی کبد اشاره دارد. این بیماری عموماً توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می شود، اما دلایل دیگری از هپاتیت نیز وجود دارد.این موارد شامل هپاتیت خودایمنی و هپاتیتی است که به عنوان نتیجه ثانویه داروها، مواد مخدر، سموم و الکل رخ می دهد.

 کبد در ناحیه بالایی شکم قرار دارد. عملکردهای بسیار مهمی را انجام می دهد، که متابولیسم بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله:

 • تولید صفرا، که برای هضم ضروری است،
 • فیلتر کردن سموم از بدن
 • دفع بیلی روبین (محصولی از گلبول های قرمز خون شکسته)، کلسترول، هورمون ها و داروهاست
 • شکستن کربو هیدرات ها، چربی ها، و پروتئین ها
 • فعال کردن آنزیم ها که پروتئین های ویژه ای برای بدن هستند.
 • ذخیره سازی گلیکوژن (نوعی قند)، مواد معدنی و ویتامین های(A,D,E,K)
 • سنتز پروتئین های خون، مثل آلبومین
 • ترکیب عوامل انعقاد کننده 

هپاتیت :A

هپاتیت A به طور معمول با مصرف غذا یا آب آلوده به مدفوع انسان آلوده به هپاتیت A منتقل می شود. هپاتیت A معمولاً به درمان نیاز ندارد چون یک بیماری کوتاه مدت است. استراحت می تواند در صورتی توصیه شود که علائم بیماری موجب ناراحتی زیادی شود. اگر استفراغ یا اسهال را تجربه می کنید، دستور پزشک خود را برای آبرسانی و تغذیه دنبال کنید.

هپاتیت :B

هپاتیت B از طریق تماس با مایعات عفونی بدن مثل خون، ترشحات واژینال، یا منی، که شامل ویروس هپاتیتB (HBV) است، منتقل می شود. استفاده از مواد مخدر، داشتن رابطه جنسی با شریک آلوده، و یا به اشتراک گذاشتن تیغ ها با فرد مبتلا، ریسک ابتلا به هپاتیت B را افزایش می دهدهپاتیت B حاد به درمان ویژه ای نیاز ندارد. هپاتیت B مزمن با داروهای ضد ویروسی درمان می شود. این نوع درمان می تواند پرهزینه باشد، چون باید چندین ماه یا چند سال ادامه یابد.

درمان بیماری های هپاتیت B مزمن نیز نیازمند ارزیابی های منظم پزشکی و نظارت بر تعیین این است که آیا ویروس در حال واکنش به درمان است یا خیر.هپاتیت B می تواند با واکسیناسیون پیش گیری شود.

CDC واکسیناسیون هپاتیت B را برای تمام نوزادان توصیه می کند. این مجموعه از سه واکسن به طور معمول در شش ماهه اول دوران کودکی تکمیل می شود.

هپاتیت :C

هپاتیت C از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن آلوده، به طور معمول از طریق تزریق مواد مخدر و تماس جنسی منتقل می شود.تقریباً ۲٫۸ تا ۳٫۹ میلیون آمریکایی در حال حاضر با شکل مزمن این عفونت زندگی می کنند. داروهای ضدویروسی برای درمان بیماری های حاد و مزمن هپاتیت C استفاده می شوند. افرادی که هپاتیت C دارند معمولاً با ترکیبی از داروهای ضد ویروسی درمان می شوند. آن ها همچنین ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری برای تعیین بهترین نوع درمان داشته باشند.

افرادی که دچار سیروز (زخم کبد) یا بیماری کبدی می شوند در نتیجه هپاتیت C مزمن می توانند شخصی برای دریافت پیوند کبد باشند.در حال حاضر، هیچ واکسیناسیونی برای هپاتیت C وجود ندارد.

هپاتیت ????

هپاتیت D، یک بیماری جدی کبد است که از طریق تماس مستقیم با خون آلوده منتقل می شود. هپاتیت D شکل نادری از هپاتیت است که تنها در ارتباط با عفونت هپاتیت B رخ می دهد. ویروس هپاتیت D نمی تواند بدون حضور هپاتیت B تکثیر شود. هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان هپاتیت D در این زمان وجود ندارد. براساس مطالعه ۲۰۱۳، دارویی بنام اینترفرون برای درمان هپاتیت D استفاده می شود، اما این بیماری در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد در افراد پیشرفت می کند.

هپاتیت D را می توان با دریافت واکسن هپاتیت B پیش گیری کرد، زیرا عفونت با هپاتیت B برای توسعه هپاتیت D ضروری است

هپاتیت :E

هپاتیت E عمدتاً در مناطقی با بهداشت ضعیف یافت می شود و نوعاً به دلیل وجود مدفوع در منبع آب است. این بیماری در ایالات متحده غیرمعمول است. با این حال، طبق گزارش CDC، موارد هپاتیت E در خاور میانه، آسیا، آمریکای مرکزی و آفریقا گزارش شده است. در حال حاضر، هیچ درمان پزشکی خاصی برای درمان هپاتیت E در دسترس نیست. از آنجا که این عفونت معمولاً حاد نیست، به طور معمول خودش حل می شود.افراد مبتلا به این نوع عفونت، اغلب توصیه می شود که استراحت کافی داشته باشند، مقدار زیادی مایعات بنوشند، مواد مغذی کافی داشته باشند و از الکل دوری کنند.با این حال، زنان باردار که این عفونت را رشد می دهند، نیازمند نظارت و مراقبت نزدیک هستند.

بهترین راه تشخیص هپاتیت سونوگرافی است:

سونوگرافی شکمی از امواج فراصوت برای ایجاد تصویری از اندام ها در شکمتان استفاده می کند. این تست به پزشک شما این امکان را می دهد که به کبد و ارگان های مجاور نزدیک شوید. می تواند این موارد آشکار شود:

 • مایع در شکم شما
 • آسیب کبدی و یا بزرگ شدن کبد
 • تومور کبدی
 • غیر عادی بودن کیسه صفرا
 • گاهی اوقات پانکراس را در تصاویر سونوگرافی نشان می دهد. این می تواند یک تست مفید در تعیین علت عملکرد غیرطبیعی کبد شما باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *